repost: 50 patarimų nepriklausomiems fotografams
Dar niekada Lietuvoje nebuvo taip gera gyventi fotografams, kurie nepriklauso jokiai konkrečiai agentūrai ar redakcijai.
Atsirado viskas, ko tik reikia sėkmingai daryti geras nuotraukas ir jas parduoti – lengvai pasiekiama praktiškai bet kokia nauja ir naudota įranga, dešimtys tradicinių ir elektroninių leidinių bei kitų užsakovų, daugybė idėjų ir nelabai stipri konkurencija.
Žmonės mielai pozuoja objektyvams, fotografai yra laukiami įvairiausiuose renginiuose, klientai nesidera dėl kiekvieno cento, o kokybiška įranga vis rečiau „ožiuojasi“. Norintiems pradėti savo fotografinę veiklą 2012 metai yra geresni nei bet kurie praėję: pasirinkusiems reportažo žanrą jie žada nepaprastai daug įvairiausių įvykių, besidomintiems sportu bus surengta šalies ir Europos bei pasaulio čempionatų, o mėgstantiems keliones oro uostai dar niekada šalies istorijoje nesiūlė tiek įvairių krypčių. Ta proga norisi pateikti keliasdešimt patarimų žmonėms, kuriems knieti ne tik jausti fotografijos malonumą, tačiau ir iš tokio pomėgio uždirbti savo litą.
Fotografų apgultis paskutiniame Europos atletikos čempionate Barselonoje.
Pasirengimas
2. Fotografijos knygų ir žurnalų neužtenka nusipirkti ir perskaityti, netaikomos praktikoje žinios tampa bevertės.
5. Nepaisykite jokių jums primetamų autoritetų – jei fotografas yra žymus Lietuvoje, dar nereiškia, kad jo darbai yra savaime geri. Jei jums atrodo, kad fotografuojate geriau nei pažįstamas iš kokio nors leidinio, gali būti, kad esate teisus. Neprivalote klausyti jokių neprašytų patarimų ar pamokymų, net jei juos sako brangią fototechniką turintis žmogus. Praktika rodo: įranga dar nieko neįrodo.
12. Nešvaistykite savo laiko diskutuodami lietuviškose fotografijos svetainėse – visose jose yra daugmaž ta pati publika, kurios supratimas apie fotografiją apsiriboja technikos lyginimu, svetimų nuotraukų kritikavimu ir verstiniu humoru. O štai kai kuriuos specializuotus užsienio forumus, kur susirenka rimti profesionalai (pvz., Airliners.net arba SportsShooter.com), įdomu nagrinėti vos ne kasdien.
15. Ne kiekvienas žmogus, turintis brangų fotoaparatą, yra fotografas. Ir dar didelis klausimas, ar kada nors juo taps. Kaip ir ne kiekvienas rašantis yra žurnalistas, ne kiekvienas eksperimentuojantis virtuvėje yra kulinaras, ne kiekvienas postringaujantis apie vyną yra jo žinovas, ne kiekvienas diskutuojantis apie krepšinį gali būti treneriu.
22. Atraskite tokią fotografijos sritį (žanrą), kurioje būtumėte geriausias visoje Lietuvoje (o gal netgi ir Baltijos šalyse!). Tomas Kauneckas įkūrė rimčiausią šalies reklaminę fotostudiją, Mindaugas Kulbis neturi sau lygių sporto fotografijoje, teatro gyvenimo niekas nesugeba nufotografuoti geriau nei Dmitrijus Matvejevas, Algis Kriščiūnas yra stipriausias „glamour“ žanro atstovas, šių eilučių autorius neturi konkurencijos aviacijos fotografijoje, Gediminas Žilinskas yra tiesiog puikus studijinio portreto meistras. Galima būtų tęsti… Kokią kryptį galėtumėte pasirinkti jūs?
23. Visada savo kompiuteryje turėkite programą, atkuriančią ką tik ištrintas nuotraukas. Pasinaudosite gal kartą per pusmetį ar rečiau, bet tokia ir yra jos paskirtis.
24. Fotografija VISŲ PIRMA yra atranka. O atranka reiškia palyginimą. Norint palyginti, reikia turėti skonį. O šį reikia nuolat lavinti.
32. Jei norite greitai pasiekti apčiuopiamos sėkmės ir nukonkuruoti absoliučią daugumą lietuvių fotografų, susiraskite kokį nors rimtą ir daug pasiekusį bei jums patinkantį Vakarų fotografą ir mėgdžiokite jo procesus, rinkodarą, vadybą ir pateikimą.
48. Pamirškite lomografiją, senovinius objektyvus, juosteles, pigią optiką (M42, „Tamron“, „Tokina“, „Sigma“ ir pan.), savarankišką ryškinimą, pinhole. Visa tai puikūs pomėgiai, bet tai neturi nieko bendra su šiuolaikine komercine fotografija ir profesionalia rinka bei jos dalyviais. Kita vertus, jei norite elgtis kaip mėgėjas – jūsų valia.
Planavimas
14. Sėkmingos fotografijos pagrindas – geras planavimas ir apgalvota logistika bei drausmingas darbas. Nuotrauka visų pirma gimsta ne objektyve ar aparato kortelėje, o jūsų galvoje. Technika tik įgyvendina konkrečią idėją. O jei idėjų neturite, jums jokia įranga nepadės.
10. Jei manote, kad susikurti internetinę svetainę su nuotraukomis ir įdėti skelbimus pakanka sėkmingai veiklai – klystate. Geri fotografai skambučių nelaukia, jie patys skambina.
21. Jūsų buvę bendradarbiai, kurie truputį erzindavo jus, kai dirbote kartu, dažniausiai pakeis savo toną, kai tapsite nepriklausomas. Ir tai puiki proga jiems tapti pirmaisiais jūsų klientais.
6. Visada turėkite daugiau nei kelis užsakovus. Jei negalite pakeisti vieno ar kito iš jų, vadinasi, nesate toks jau ir nepriklausomas. Rinkitės savo klientus, tarp jų neturi patekti nei šykštuoliai, nei per daug smulkmeniški. O dar geriau, jei nepateks ir politinės bei religinės organizacijos.
28. Jokiu būdu kaip padėjėjo nesirinkite savo antrosios pusės. Ir juo labiau nesamdykite asistento, kuris prastai išmano fotografiją.
44. Norint ne tik išlikti rinkoje, tačiau ir sėkmingai verstis amatu, teks laikytis taisyklės: imk ir padaryk. Neskubių darbų fotografijoje nebūna.
4. Jeigu gavote svarbų užsakymą ir neturite pasiruošęs atsarginės įrangos (aparatas, objektyvai, kompiuteris ir pan.), esate visiškai neatsakingas ir per daug lengvabūdiškai žiūrite į savo darbą.
49. Turėkite savo darbų kalendorių, kuriame bus numatyti planuojami šių metų renginiai ir įvykiai. Vieni mėgsta kasdienes darbo knygas, kitiems patogesnės kišeninės knygelės, man asmeniškai labiau patinka savaitinis darbų sąsiuvinis, kurio kasmet paprašau „Lietuvos ryto“ grupėje dirbančios bičiulės. Elektroniniai variantai netinka dėl jų nepasiekiamumo bet kur ir bet kada, yra mažiau įpareigojantys bei tiesiog ne visada tinkami (kalbant su interesantais patogiau užsirašyti pieštuku nei pirštu badyti „gudrafoną“).
Bendravimas su užsakovais
7. Jei turite puikią idėją, tačiau ją savo klientui pristatote be entuziazmo… Ji greičiausiai bus atmesta. O pristatęs idėją visada pateikite bent apytikslę jos įgyvendinimo kainą.
41. Susitinkate su užsakovu pirmą kartą? Antros progos padaryti įspūdžiui nebus – pasiimkite iPad ir parodykite konkrečiai jam paruoštą bei pritaikytą savo geriausių nuotraukų rinkinį. Turėdami rinkodaros arsenale tokį įrankį įtikinsite dažną klientą, prašantį parodyti savo nuotraukas. Kitokie planšetiniai kompiuteriai netinka – įspūdis visai ne tas, o iPad matė, žino ir atpažįsta dauguma miestiečių.
25. Neatrodykite kaip daugelis Lietuvos fotografų – jaunuoliškai garinti arba plėšyti džinsai, nešvari liemenė, apsmukęs megztinis ir didžiuliai kedai. Tvarkingi marškiniai ir tamsios kelnės bei geri kvepalai – maloni retenybė, kuri sulaukia potencialių klientų palankumo.
26. Visur pasirodykite anksčiau nei numatyta, gudriai šypsokitės, tvirtai spauskite ranką ir kalbėkite kaip galima paprasčiau – 99 % atvejų gausite tai, ko norite.
18. Pavaišinti savo užsakovą alumi yra vertingiau nei dešimtys pasiūlymų popieriuje.
19. Nėra nieko blogiau nei gramatinės klaidos išsiunčiamame pasiūlyme. Rimtose kompanijose tokie laiškai keliauja į šiukšlyną net nebaigti skaityti iki galo.
30. Į nemandagiai parašytus, įžūlius, su nepagrįsta kritika, provokuojančius ar tiesiog negeranoriškus laiškus net nesivarginkite atrašyti, tegul jų autoriai pasijunta esantys ignoruojami. Tas pats apie žinutes ir skambučius.
8. Kelionėse pigesnė nakvynė jums didelės žalos nepadarys, tačiau parodys klientui, jog rūpinatės savo ir jo biudžetu.
29. Fotografuojant kokį nors renginį dažnai prie jūsų prieis organizatorius ar jo atstovai ir pasiūlys jums pasidalyti nuotraukomis. Jei sutinkate tai padaryti nemokamai, darote klaidą – nes renginio organizatoriai turėjo ir kitų išlaidų, tad kodėl gi jiems dovanoti savo darbo produktą? Akreditacija – tai ne atlygis, o tiesiog laikina teisė dirbti savo darbą.
43. Klientų akyse esate tokio lygio fotografas, kokio lygio yra paskutinės jūsų nuotraukos. Fotografijoje labiau nei bet kurioje kitoje srityje kreipiamas dėmesys tik į rezultatą, o ne į pastangas. Jūsų pasiteisinimai dėl šviesos kiekio, įrangos netobulumo, renginio scenarijaus ar punktualumo stokos užsakovams ne tik bus neįdomūs, bet ir juos erzins.
Įranga, draudimas
16. Perkant įrangą yra tiesiog būtina pagalvoti, per kiek laiko ji atsipirks, o per kiek – nusidėvės. To nedarantys rizikuoja užšaldyti savo pinigus labai neapibrėžtam terminui.
17. Nespjaukite į fototechnikos skelbimus, kartais juose pasitaiko išties puikių pasiūlymų. Pavyzdžiui, neseniai vos už 6500 Lt įsigijau beveik naują „Canon EF 300mm f/2.8 L IS USM“ objektyvą. Analogiška prekė, tik naujesnės kartos, viename iš salonų pas mus kainuoja 22 tūkst. Lt, o kiti prekiautojai jos visai neturi kainyne.
9. Neturint specializuotų „Pelican“ (juos itin apsimoka pirkti viešint Jungtinėse Valstijose) ar „Rimowa“ lagaminų, fototechniką visada skraidinkite rankiniame bagaže. O jei tokius turite, į tolimą šalį savo aparatūrą galite iš anksto pasiųsti paštu ir taip gerokai sutaupyti nei mokėdamas už registruotą bagažą.
3. Pasak vestuvių fotografijos meistro Alberto Pocejaus, patogiausia savo fototechniką apdrausti bendrovėje „If Draudimas“ (planas „If super namai“). Draudimas yra pigesnis ir vertingesnis, nei jūs manote.
31. Preciziškai rūpinkitės savo įranga – esant menkiausiai problemai iš karto vežkite į servisą, periodiškai valykite. Malonu dirbti su įranga, kurią pažįstate ir kuria pasitikite, ir kiek košmarų galima išgirsti apie nesirūpinimą arba tiesiog aplaidumą. Neįprasti fototechnikos garsai šiandien gali reikšti sužlugdytą fotografavimą rytoj. Neištaisėte problemos – visai netrukus turėsite bėdų.
39. Savo fototechnikos kuprinėje (ar krepšyje) visada turėkite ne tik asmens dokumentą ir tušinuką, bet ir vaistų nuo skausmo, mikrofibros skudurėlį optikai valyti, baltos spalvos balanso filtrą ir diktofoną. Apie atsarginius akumuliatorius aparatui ir blykstei, atminties korteles, kroviklius, matyt, priminti neverta? Gertuvė su vandeniu ar muzikos grotuvėlis irgi dažnai praverčia fotografuojant neapibrėžtą trukmę.
40. Jei kada nors būsite JAV, nepraleiskite progos tenykštėse parduotuvėse nusipirkti „Think Tank“ produkcijos. Tiesiog idealūs fototechnikos aksesuarai, verti kiekvieno dolerio.
Garsiausias visų laikų Lietuvos sportininkas po mačo su bičiuliais prisėdo pažiūrėti moterų krepšinio. Sukandęs dantis ir besigaivinantis vandeniu, milžinas kenčia širdies skausmus. Netrukus olimpinį čempioną pakerta miokardo infarktas. Augusto Didžgalvio nuotr.
Žinomumas
37. Nėra jokios prasmės dalyvauti Lietuvoje organizuojamuose fotokonkursuose, negaiškite savo laiko, energijos ir pinigų. Dažniausiai tokį išorinės validacijos poreikį turi nebent žemos savigarbos žmonės – jie nėra tikri savo kuriamo produkto verte, todėl jiems reikalingas patvirtinimas iš išorės. Jei mokate fotografuoti, tai įvertins rinka ir užsakovai. Jei nemokate, jokie konkursai nepadės. Ne tik todėl, kad dažniausiai ten didelių abejonių kelia komisija, tačiau ir lietuviškuose konkursuose honorarai būna viso labo simboliniai (o organizatoriai iš jų turi labai apčiuopiamos naudos). Konkursines nuotraukas reikia padaryti, atrinkti, apdoroti, aprašyti, išsiųsti, patikslinti ir taip toliau. Grąža iš to visai neakivaizdi ir abejotina. Paklauskite „Auksinio kadro“ laureatų, kas jų gyvenime pasikeitė gavus tokį titulą. Absoliuti dauguma atsakys atvirai: nepasikeitė niekas. Kas kita užsienio konkursai – dėl jų kartais netgi verta mesti visus darbus ir atsidėti solidžiu honoraru masinančiai temai.
Kartu užklupti krepšininkas Linas Kleiza ir manekenė Berta Kavaliauskaitė. Jos draugas, futbolininkas Alfredas Skroblas, pamatęs šią nuotrauką, bandė nusižudyti – dūrė peiliu sau į širdį ir stipriai nukraujavo. Augusto Didžgalvio nuotr.
Fotografavimas
20. Jūs GALITE fotografuoti visose viešose vietose. Taip, prekybos centrai, stotys, bankai, degalinės ir parduotuvės yra viešos vietos. Todėl, kad pagal LAT senato nutartį čia laisvai, bet kuriuo metu gali lankytis žmonės ir jokios aplinkybės to nepakeis. Pagrindinis viešos vietos požymis – į ją reguliariai gali patekti žmonės ir ji apima komercinę, verslo, kultūrinę, istorinę, švietimo, religinę, vyriausybinę, pramogų, rekreacinę ar panašią vietą, kuri yra atvira žmonėms. Išimtis – tarnybinės patalpos.
11. Fotografuojant masiniame renginyje su daugybe žmonių, norint praeiti per minią, užtenka tiesiog ištiesti fotoaparatą į priekį ir garsesniu tonu paprašyti: „Praėjimą padarykit!“ Geriausia taip elgtis vilkint organizatorių uniformą ar bent jau turint akreditaciją.
27. Nė vienas klientas ar redaktorius niekuomet nepagirs jūsų nuotraukų, jei jos bus panašios į kitų fotografų. Jei tai spaudos konferencija – niekada nefotografuokite iš ten, kur visi susigrūda, jei tai pramogos – paveiksluokite ne tik „privalomus“ kadrus, bet ir personažų nuotaikas aplink sceną, jei fotografuojate socialinę temą – palikite nespalvotą fotografiją nuošaly.
33. Turint daugiau nei kelis fotografavimus per mėnesį ir nuotraukas tvarkant nešiojamajame kompiuteryje, labai verta savo atminties kortelių skaitytuvą ir laidą (bei mobiliojo interneto modemą) tiesiog priklijuoti prie kompiuterio dangčio lipniąja juosta. Taip korteles galima nuskaitinėti ir išsiuntinėti tiesiog stovint renginyje arba laukiant kur nors eilėje. Šią gudrybę dažnai naudoja užsienio agentūrų fotografai.
36. Su aplink esančiais fotografais elkitės atsargiai – daugelis jų gali bet kada tapti jūsų tiesioginiais konkurentais ir mielai pasinaudos jūsų praktine patirtimi. Dalis jų apkalbinės jus už akių, kai kurie mėgins demonstruoti savo išmintį, todėl greit veltis į draugystes yra kiek naivu. Nors, žinoma, iš pradžių kai kurie pasirodys labai įdomūs, tačiau neskubėkite atvirauti ar pulti bičiuliškai padėti. Kaip įprastai, daugiausiai patariantis, lyg tyčia, paskutinę minutę pasako, jog dėl įvairiausių aplinkybių negali paskolinti objektyvo. O jei aplinkinių pagarbą norės užsitarnauti savo darbais – padės ir neprašomi.
38. Jei paveiksluojate tarptautinį renginį, atkreipkite dėmesį, kaip dirba pasaulinių agentūrų (AFP, AP, DPA, EPA, Getty, Reuters ir pan.) fotografai. Iš jų galima ne tik sulaukti puikių patarimų, tačiau ir pamatyti, kokia yra šiuolaikinė fototechnika.
Nuotraukų archyvavimas
45. Kruopščiai prižiūrėkite savo archyvus nuo pat pirmų dienų – skirstykite pagal temas, metus, vietoves ir klientus. Po trejų metų gali prireikti rasti vieno žmogaus nuotrauką iš kokio nors vakarėlio ir ją parduoti. Arba po kelių mėnesių gali paaiškėti, jog jūsų fotografija tapo kokio nors dalyko įrodymu. Todėl archyvuose turi būti gerokai tvarkingiau nei stalčiuose.
47. Jeigu nuotraukų archyvų niekaip neaprašote, pavyzdžiui, „ACDSee“, „Adobe Lightroom“, „Adobe Bridge“ ar kitokia programa, nieko baisaus. Bet tai reikš gerokai didesnes laiko ir energijos sąnaudas ieškant konkrečių kadrų ar reportažų. Todėl iš karto pradėjus ir įpratus tvarkingai kaupti fotoarchyvus, vėliau bus galima mėgautis komfortu.
Pardavimas
1. Niekada ir jokiomis aplinkybėmis nesiųskite savo sąskaitų penktadieniais.
13. Jei fotografuojate vestuves, niekada neatiduokite daugiau nei 200 nuotraukų. Pirma – daugiau nelabai kas žiūri, antra – konkuruokite ne kiekybe (gero dalyko daug nereikia), trečia – pateikdami daugiau tiesiog nupiginate savo darbą, ketvirta – parodote, jog nemokate atrinkti nuotraukų.
42. Fotografo galutinis darbo produktas, pagaminama prekė yra jo nuotraukos. Jei nusprendžiate savo kūrinį parduoti pigiai, vėliau motyvuotai pakelti kainą bus sunku. Tačiau jei failus dovanojate, užmokesčio sulaukti bus iš viso keblu. Ir esmė – ne pinigai, o rinkodara. Autoriaus paminėjimas šalia jo kūrinio NĖRA užmokestis, tai tiesiog fakto konstatavimas (dažniausiai privalomas ir sumokėjus pinigus).
35. Norint būti sėkmingu nepriklausomu fotografu, visiškai nebūtina turėti savo tinklaraščio, „Facebook“ puslapio ir taikyti dempinginės kainodaros. Priešingai – sėkmės sulaukia tas, kuris fotografuoja mažai ir niekur nesiskelbdamas uždirba daug.
46. Daugiau niekada nebetrinkite jokių nuotraukų iš savo kortelės ir archyvų, išskyrus akivaizdų broką. Šiais laikais nuotraukas archyvuoti kainuoja mažiau nei anksčiau, tačiau ištrintų kadrų galite ilgai gailėtis. Pavyzdžiui, pats laikau visus 80 gigabaitų fotografijų iš 2012 metų Europos vyrų pasaulio čempionato. Ką gali žinoti, kokio krepšininko kam prireiks kitą savaitę? Gal atakuojančio, o gal besiilsinčio? Su namų ar išvykos uniforma? Ir taip toliau. Kartoju: kuo mažiau trinkite.
34. Nuosekliai stebėkite ir ginkite tiek savo turtines, tiek ir neturtines autoriaus teises. Jei nežinote, kokios jos yra ir kuo vienos nuo kitų skiriasi, būtinai pasidomėkite.
O pabaigoje nuoširdus autoriaus palinkėjimas – visada elkitės protingai! Tai paskutinis patarimas, praversiantis bet kurioje jūsų veiklos srityje: planuojant, dirbant, bendraujant su klientais ir sprendžiant konfliktus. Vadovaukitės juo, jei norite sulaukti sėkmės ir tapti nepriklausomas!